فر تونلی پخت نان یا فرپخت نان دوار ؟

کارآفرینان اولین چالشی که در هنگام تاسیس نانوایی یا کارگاه پخت نان با آن مواجه هستند. تهیه دستگاه پخت نان یا همان دستگاه نانوایی است. در زمان قدیم تنوع زیادی برای تجهیزات نانوایی و قنادی  وجود نداشت. عموما از کوره ها و فرهای چوبی استفاده می کردند. ولی با پیشرفت روزافزون تکنولوژی باعث شد انواع فرها وارد عرصه صنعتی شوند و تنوع زیادی داشته باشند.

انواع دستگاه های نانوایی و پخت نان 

قبل از اینکه درمورد انواع فر صحبت کنیم باید بدانیم مدل های مختلفی در بازار موجود است. با این حال باید در نظر داشته باشید که هر دستگاه برای کاربرد خاصی طراحی شده است. به عبارت دیگر شما باید بدانید قصد دارید از این دستگاه برای پخت چه نوع نان استفاده خواهید کرد. در کشور ما مرسومترین انواع نان شامل نان سنگک، نان بربری، نان لواش و نان های فانتزی می شود.

دستگاه نان تونلی

اگر بخواهیم جالبترین و کم دردسرترین دستگاه حال حاضر در صنایع پخت نان و صنایع غذایی دستگاه نان تونلی است. برای پخت نان با دستگاه فر تونلی کافی هست حرکت ریل ها در داخل تونل با حرارت دستگاه فر نانوایی هماهنگ باشد.

ساز و کار فر تونلی به این صورت هست که خمیر نان از یک سو وارد دستگاه می کنید و سپس ریل دستگاه آن را به سمت بخش انتهایی تونل به حرکت در می آورد و در طول مسیر با حرارت دستگاه نان مورد نطر پخته می شود. در این دستگاه دو مولفه مهم است سرعت و حرارت که باید درمیزان مناسبی قرار گیرد.

دستگاه پخت نان دوار یا دستگاه گردان نانوایی
دستگاه دوار یا گردان نانوایی همانطور که از اسمش پیداست به صورت سیستم گردان به آماده سازی نان  کمک می کند. این دستگاه را احتمالا در نانوایی های پخت لواش مشاهده کرده اید.

سازکار دستگاه به این شکل است که صفحاتی دایره ای شکل به صورت ثابت حول محور فر در حال گردش هستند. ابتدا شما خمیر را وارد دستگاه می نمایید و سپس خمیر  به سمت بخش حرارت دستگاه حرکت می کند. بعد از عبور از بخش حرارت دستگاه دوباره خمیر به نقطه اول باز میگردد. این دستگاه همانند فر تونلی باید سرعت و حرارت آن نسبت به نان آن تنظیم باشد.

دستگاه نان فانتزی

این دستگاه تنوع زیادی دارد چون نوع حرارت آن بر اساس پخت نان فانتزی نوع حرارت " مستقیم یا غیرمستقیم" و نوع مدیریت جریان هواو منبع انرژی در دستگاه های نان فانتزی  جو مواردی است که هر دستگاه ان را متمایز می کند.

شماره تماس جهت دریافت اطلاعات و مشاوره رایگان درمورد خرید فر نو و دست دوم گردان یا تونلی :
041-36349223
09142205122
شرکت صنایع پخت ارسباران